Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Wycieczka do Warszawy

1111 września uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. W trakcie trzech dni młodzież miała okazję zobaczyć najważniejsze miejsca historyczne jak i współczesne naszej pięknej Stolicy.

Plan każdego dnia był dokładnie opracowany, a wszystko dopięte było na ostatni guzik, abyśmy w tak krótkim czasie mogli zobaczyć i dowiedzieć się jak najwięcej. Droga minęła bezproblemowo i już około południa pierwszego dnia byliśmy wraz z sympatycznym przewodnikiem Piotrem na terenie Stadionu Narodowego. Nie wszyscy zdecydowali się jednak zaliczyć najwyższy punkt widokowy tego obiektu ze względu na wysokość na jakim się znajdował. Nie zabrało wielu informacji i ciekawostek na temat meczy czy innych eventów odbywających się na terenie stadionu. Około 13 nasza grupa czekała już na wejście na teren Sejmu. Cała grupa poddana została dokładnej kontroli oraz dostaliśmy instrukcje, jak poruszać się i zachowywać na terenie budynku. Nie obeszło się bez spotkań ze znanymi postaciami sceny politycznej takimi jak np. Janusz Korwin Mikke. Wbrew oczekiwaniom, na sali nie było wielu polityków, ale obrady były dosyć ciekawe. Nie mogło zabraknąć w planie również Łazienek Królewskich. Kolejnym punktem pierwszego dnia był teatr “Kwadrat”, a spektakl w jakim uczestniczyliśmy nosił tytuł “Okno na politykę”. W drodze do schroniska podziwialiśmy widok Warszawy po zmroku – m.in. pięknie oświetlony Pałac Kultury i Nauki.

Drugi dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie pobytem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa, eksponaty oraz opisane historie były niesamowite i pozwoliły każdemu z nas przenieść się w przeszłość, do czasów trwania powstania. Tego dnia udało nam się także trafić na urywek nagrania programu “Jaka to Melodia”, zobaczyć jak wyglądają studia i sale, w których odbywają się nagrania oraz dowiedzieć się jak działa telewizja (z innej strony niż do tej pory ją postrzegaliśmy). Mieliśmy także okazję złożyć hołd i pochylić głowy nad grobami takich osób jak Jan Bytnar czy Tadeusz Zawadzki. Przewodnik opowiedział nam o życiorysach wielu ludzi, którzy spoczywają w tamtym miejscu. Na koniec dnia udaliśmy się pod Pałac Kultury i Nauki, gdzie mała grupa osób zdecydowała się wjechać na 42 piętro i móc stamtąd podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę. Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy drugiego dnia, były Złote Tarasy.

Mieliśmy okazję zobaczyć zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, jednak najważniejszym punktem ostatniego dnia było zwiedzanie Starego Miasta, w tym wnętrza Zamku Królewskiego. W przerwach przewodnik umilał nam czas recytując z pamięci wiele rymowanych utworów literackich, przede wszystkim bajek Ignacego Krasickiego. Nikt nie mógł się doczekać, aż dotrzemy do Centrum Nauki Kopernika, gdzie każdy z nas od razu poczuł dziecięcą ciekawość świata przemierzając kolejne zakamarki każdego piętra budynku. Zabawie i uśmiechom nie było końca. W radosnych nastrojach wyruszyliśmy w podróż powrotną do Lipnicy Wielkiej. Na miejsce dotarliśmy późnym wieczorem – zmęczeni ale pełni wrażeń.