Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

„Poznajemy się i uczymy się nawzajem”

Poland Slovakia PL 01FUND RGBZespół Szkół w Lipnicy Wielkiej  był partnerem w projekcie Interreg Polska – Słowacja „Poznajmy się i uczmy się nawzajem” finansowanym ze środków unijnych. W ramach projektu  nasi uczniowie trzy razy spotykali się z rówieśnikami ze słowackich szkół.  

Pierwsze spotkanie odbyło się w Namestowie w dniach 6-7 czerwca 2019 r. W spotkaniu tym uczniowie uczestniczyli w warsztatach, na których, korzystając z nowoczesnych tabletów, nagrywali i montowali filmiki o szkole. Pracując w grupach z uczniami ze słowackich szkół, rozwijali swoje kompetencje językowe.

Drugie  spotkanie odbyło się w dniach 10 - 13 czerwca 2019 r. Brało w nim udział 10 uczniów. Uczniowie przebywali w Żylinie i jej okolicach oraz w Liptowskim Janie. Zwiedzali ciekawe miejsca oraz wymieniali się doświadczeniami z uczniami z innych szkół .

Trzecie spotkanie odbyło się w dniach 16 -17 września 2019 r. Ggrupa 10 uczniów poznawała uroki słowackiej Orawy. Młodzież  zwiedziła Orawski Podzamek i skansen w Zubercu.  Zobaczyli również betonową zaporę na Jeziorze Orawskim, zapoznając się z  historią jej powstania. Mieli okazje płynąć statkiem  po Jeziorze Orawskim, a w trakcie rejsu zwiedzili   wyspę z kościółkiem znajdujące  się na środku jeziora jako pozostałość po wsi Słanica, zatopionej podczas tworzenia zbiornika wodnego.

Wycieczki były dla wszystkich uczestników ciekawym i niezapomnianym doświadczeniem. Uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących informacji na temat Słowackiej Orawy oraz nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie.

Bardzo dziękujemy dyrektorowi Gimnazjum w Namestowie, panu Petrowi  Kulha – partnerowi wiodącemu w tym projekcie.