Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Nasza szkoła rozwija zainteresowania czytelnicze uczniów poprzez utworzenie:

  • Koła Aktywnych Czytelników,
  • kącika czytelniczego na głównym korytarzu.

W tym roku szkolnym wzięliśmy udział w:

  • kolejnej odsłonie Narodowego Czytania,
  • Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania,
  • spotkaniu autorskim z panią Agatą Puścikowską,
  • II Międzynarodowej edycji akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”.
  • czytaniu – dla klas 0 i klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 – połączonym z inscenizacją,
  • młodzieżowym czytaniu performatywnym na Orawie w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Przed nami jeszcze wiele akcji, które mają na celu zachęcić uczniów do czytania. Są to m.in.:

  • lekcje wychowawcze promujące książki z biblioteki szkolnej oraz kącika czytelniczego,
  • organizowanie dla uczniów spotkań autorskich,
  • wyjazdy na spektakle teatralne,
  • konkurs czytelniczy,
  • konkurs recytatorski
  • współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną w Lipnicy Wielkiej oraz Biblioteką Pedagogiczną w Nowym Targu.

https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa

Młodzieżowe czytanie performatywne na Orawie

10 listopada 2021 roku odbyło się młodzieżowe czytanie performatywne w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Wiersze wybitnego poety pięknie zaprezentowali uczestnicy Koła Aktywnych Czytelników prowadzonego przez pania Barbarę Sojka-Kidoń: Kinga Górka, Anita Janowiak, Gabriela Kanior, Karolina Klapisz, Justyna Karlak, Weronika Karlak, Viktoria Warzeszak, Dominika Wątorczyk, Weronika Wójciak oraz Eryk Wyrostek. W wydarzeniu udział wzięli: pan Robert Kowalczyk, Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej – pan Wojciech Janiszewski, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej – pan Franciszek Sojka oraz nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w Lipnicy Wielkiej.

Młodzieżowe czytanie performatywne na Orawie zostało zorganizowane ramach projektu „Orawskie inspiracje” z programu „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipnicy Wielkiej. Wydarzenie to opracowała i przegotowała pani Barbara Sojka-Kidoń  przy wspólpracy z panem  Robertem Kowalczykiem 

Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską

Młodzież naszego Liceum z Koła Aktywnych Czytelników wraz z opiekunem - panią Barbarą Sojką-Kidoń oraz panią Jadwigą Oskwarek i panem vicedyrektorem Franciszkiem Sojką wzięła udział w spotkaniu autorskim z panią Agatą Puścikowską – autorką książki „Waleczne z gór”.

W czasie spotkania pani Agata Puścikowska przybliżyła życie i działalność kobiet, które wykazały się niezwyklą odwagą w czasie II wojny światowej. Szczególnie odniosła się do Józefiny Mikowej. Po spotkaniu nasza grupa miała możliwość indywidualnej rozmowy z autorką oraz zakupu książki z osobistą dedykacją.

  

Foto: Grzegorz Rzepiszczak

Była to wspaniała lekcja historii połączona z koncertem promującym projekt „Ora#Wa Power – Biełaso”  - utwory inspirowane postaciami Józefiny i Emila Mików

Więcej informacji:

https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/spotkanie-autorskie-z-agata-puscikowska-autorka-ksiazki-waleczne-z-gor-oraz-koncert-promujacy-projekt-orawa-power-bielaso/

„Złotowłosa i trzy niedźwiadki” – czytanie połączone z inscenizacją

27 października 2021 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów klas 0 oraz klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików. Dzieci – wraz z wychowawczyniami – zostały zaproszone przez uczestników Koła Aktywnych Czytelników na czytanie bajki pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” połączone z inscenizacją. Po przedstawieniu uczniowie najmłodszych klas chętnie odpowiadali na pytania oraz pozowali do pamiątkowych zdjęć. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekała słodka niespodzianka.

Cieszymy się, że mogliśmy przenieść się do zaczarowanego świata bajek i wywołać uśmiech na twarzach dzieci!

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29.09.2021 r. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – święto, które zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji uczestnicy Koła Aktywnych Czytelników zorganizowali akcję: na przerwie o godz. 10.35 odczytywali głośno fragmenty wybranej przez nich książki. Społeczność szkolna z zainteresowaniem wsłuchiwała się w treść „Balsamu dla duszy nastolatka”.

 

Pamiętajmy, że czytanie nie tylko rozwija język, pamięć i wyobraźnię, ale jest też wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. A zatem czytajmy jak najwięcej!