Poznać utwór, dzieło literackie znaczy tyle, co go zrozumieć. Niestety, nie zawsze się to udaje po przeczytaniu. Bardzo często uczniowie wypowiadają refleksje typu: ja tego nie rozumiem, ale o czym to jest?, po komentarz: to jest głupie. Aby zmienić nastawienie uczniów do czytanych lektur, postanowiliśmy zaprosić ich do przeżywania problematyki, którą te dzieła poruszają.
Koło Teatralno-Filmowe Obiektywni przygotowuje cyklicznie spektakle-widowiska na podstawie lektur – trudnych ale ważnych. W ubiegłym roku szkolnym, w czerwcu uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, które przybliżało tematykę walki narodowowyzwoleńczej, podziałów społecznych, porozumienia ponad granicami ludzkich ułomności oraz zafascynowanie polską wsią i jej mieszkańcami.
>
> >W bieżącym roku szkolnym przygotowany został spektakl Sławomira Mrożka Tango. Problematyka jaką porusza, a jest nią władza, wolność, bunt, swoboda obyczajowa, pokolenie, jest zawsze aktualna, a w dzisiejszych czasach może nawet bardziej jak w latach 60 XX wieku.
> > >
>
Spektakl wywołał duże poruszenie wśród zgromadzonej widowni. Jak sama sztuka Sławomira Mrożka tak i występ młodych aktorów oddawał doskonale: problemy rodziny, rolę indywidualisty we współczesnym świecie oraz dominację brutalnej, prymitywnej władzy na jednostką wrażliwą. Mimo młodego wieku i braku doświadczenia, uczniowie zaprezentowali się niezwykle dojrzale pod względem gry aktorskiej.
Aktorzy:
Łukasz Flaszczyński - Artur młody student,
Zuzanna Mentel - Eleonora matka głównego bohatera,
Dominik Bodzioch – Stomil ojciec Artura,
Kamila Spyrka – babcia Eugenia,
Natalia Brzegowy - Alicja kuzynka Artura ,
Łukasz Marszałek - Eugeniusz wuj Artura,
Kacper Moczoł – Edek, „przyjaciel” domu
Przedstawienie reżyserowały i przygotowały panie: Alina Kubacka i Jolanta Kuliga
Konferansjerzy:
Alicja Szczerba i Huberty Wojtusiak
Dzięki przygotowywanym przedstawieniom młodzież ma okazję wykazać się wielkim zaangażowaniem w różnych dziedzinach poprzez przygotowane stroje, scenografię, grę aktorską czy występ przed swoimi kolegami. Zaś widzowie inaczej odbierają dane dzieło i jego tematykę, kiedy widzą w roli bohaterów swoich kolegów. Jest to zatem działanie, które przynosi korzyści wszystkim, którzy w tym uczestniczą, a dodatkowo sprawia wielką radość.
Pod koniec roku kalendarzowego planowane jest kolejne przedstawienie pt. Antygona współcześnie, które na pewno zrelacjonujemy.
Alina Kubacka