Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Koło Teatralno-Filmowe "Obiektywni-Reaktywacja"

Poznać utwór, dzieło literackie znaczy tyle, co go zrozumieć. Niestety, nie zawsze się to udaje po przeczytaniu. Bardzo często uczniowie wypowiadają refleksje typu: ja tego nie rozumiem, ale o czym to jest?, po komentarz: to jest głupie. Aby zmienić nastawienie uczniów do czytanych lektur, postanowiliśmy zaprosić ich do przeżywania problematyki, którą te dzieła poruszają.

Koło Teatralno-Filmowe Obiektywni przygotowuje cyklicznie spektakle-widowiska na podstawie lektur – trudnych ale ważnych. W ubiegłym roku szkolnym, w czerwcu uczniowie i zaproszeni goście mieli okazję uczestniczyć w Weselu Stanisława Wyspiańskiego, które przybliżało tematykę walki narodowowyzwoleńczej, podziałów społecznych, porozumienia ponad granicami ludzkich ułomności oraz zafascynowanie polską wsią i jej mieszkańcami.

W bieżącym roku szkolnym przygotowany został spektakl Sławomira Mrożka Tango. Problematyka jaką porusza, a jest nią władza, wolność, bunt, swoboda obyczajowa, pokolenie, jest zawsze aktualna, a w dzisiejszych czasach może nawet bardziej jak w latach 60 XX wieku.

Spektakl wywołał duże poruszenie wśród zgromadzonej widowni. Jak sama sztuka Sławomira  Mrożka tak i występ młodych aktorów oddawał doskonale: problemy  rodziny, rolę indywidualisty we współczesnym świecie oraz dominację brutalnej, prymitywnej władzy na jednostką wrażliwą. Mimo młodego wieku  i braku doświadczenia, uczniowie zaprezentowali się niezwykle dojrzale pod względem gry aktorskiej. 

Aktorzy:

Łukasz Flaszczyński - Artur młody student,

Zuzanna Mentel - Eleonora matka  głównego bohatera,

Dominik Bodzioch – Stomil ojciec Artura,

Kamila Spyrka – babcia Eugenia,

Natalia Brzegowy - Alicja kuzynka Artura ,

Łukasz Marszałek - Eugeniusz wuj Artura,

Kacper Moczoł – Edek, „przyjaciel” domu

Przedstawienie reżyserowały i przygotowały panie: Alina Kubacka i Jolanta Kuliga

Konferansjerzy:

Alicja Szczerba i Huberty Wojtusiak

        Dzięki przygotowywanym przedstawieniom młodzież ma okazję wykazać się wielkim zaangażowaniem w różnych dziedzinach poprzez przygotowane stroje, scenografię, grę aktorską czy występ przed swoimi kolegami. Zaś widzowie inaczej odbierają dane dzieło i jego tematykę, kiedy widzą w roli bohaterów swoich kolegów. Jest to zatem działanie, które przynosi korzyści wszystkim, którzy w tym uczestniczą, a dodatkowo sprawia wielką radość.

        Pod koniec roku kalendarzowego planowane jest kolejne przedstawienie pt. Antygona współcześnie, które na pewno zrelacjonujemy.

Alina Kubacka