Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Koło Aktywnych Czytelników

Koło Aktywnych Czytelników powstało w ramach rozwijania zainteresowań i uzdolnień uczniów.

Ma na celu:

  • motywowanie uczniów do czytelnictwa,
  • uwrażliwianie na piękno słowa pisanego i obrazu,
  • doskonalenie umiejętności pracy zespołowej,
  • kształtowanie racjonalnego i twórczego wykorzystania czasu wolnego,
  • inspirowanie do poszukiwania i korzystania z nowych źródeł informacji,
  • przygotowanie do sprawnego i świadomego poruszania się w świecie środków masowego przekazu,

Młodzieżowe czytanie performatywne na Orawie

10 listopada 2021 roku odbyło się młodzieżowe czytanie performatywne w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Wiersze wybitnego poety pięknie zaprezentowali uczestnicy Koła Aktywnych Czytelników: Kinga Górka, Anita Janowiak, Gabriela Kanior, Karolina Klapisz, Justyna Karlak, Weronika Karlak, Viktoria Warzeszak, Dominika Wątorczyk, Weronika Wójciak oraz Eryk Wyrostek. W wydarzeniu udział wzięli: pan Robert Kowalczyk, Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej – pan Wojciech Janiszewski, Wicedyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej – pan Franciszek Sojka oraz nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w Lipnicy Wielkiej.

Młodzieżowe czytanie performatywne na Orawie zostało zorganizowane ramach projektu „Orawskie inspiracje” z programu „Partnerstwo dla książki” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lipnicy Wielkiej. Wydarzenie to opracowała i przegotowała pani Barbara Sojka-Kidoń  przy wspólpracy z panem  Robertem Kowalczykiem. 

https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/wp-content/uploads/2021/11/xplakat-plasyyyalfa.jpg.pagespeed.ic.Kgi_DWXylo.webp

Cyprian Kamil Norwid

MOJA OJCZYZNA

Kto mi powiada, że moja ojczyzna:

Pola, zieloność, okopy,

Chaty i kwiaty, i sioła - niech wyzna,

Że - to jej stopy.

 

Dziecka - nikt z ramion matki nie odbiera;

Pacholę - do kolan jej sięga;

Syn - piersi dorósł i ramię podpiera:

To - praw mych księga.

 

Ojczyzna moja nie stąd stawa czołem;

Ja  ciałem zza Eufratu,

A duchem sponad Chaosu się wziąłem:

Czynsz płacę światu.

 

Naród mię żaden nie zbawił ni stworzył;

Wieczność pamiętam przed wiekiem;

Klucz Dawidowy usta mi otworzył,

Rzym nazwał człekiem.

 

Ojczyzny mojej stopy okrwawione

Włosami otrzeć na piasku

Padam: lecz znam jej i twarz, i koronę

Słońca słońc blasku.

 

Dziadowie moi nie znali też innej;

Ja nóg jej ręką tykałem;

Sandału rzemień nieraz na nich gminny

Ucałowałem.

 

Niechże nie uczą mię, gdzie ma ojczyzna,

Bo pola, sioła, okopy

I krew, i ciało, i ta jego blizna

To ślad - lub - stopy.

 

Przerwa na czytanie

27 października nasza szkoła przyłączyła się do  VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". W projekcie udział brali wszyscy obecni w tym dniu uczniowie, nauczyciele z dyrekcją szkoły na czele.  W tym dniu cała nasza społeczność  była zaopatrzona w wybrane przez siebie książki. Z relacji nauczycieli  wynika, że uczniowie czytali aktualnie omawiane lektury, nieliczni sięgnęli po powieści i opowiadania o charakterze obyczajowym. Uczniowie czytali na szkolnym korytarzu, w klasie, jeszcze inni w autobusie  podczas szkolnej wycieczki do Parku Miniatur w Inwałdzie.

Celem akcji jest promocja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu w szkole oraz zachęcenie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Dziękujemy wszystkim za rzetelność i prawdziwe zaangażowanie w tę piękną akcję czytelniczą.

„Złotowłosa i trzy niedźwiadki” – czytanie połączone z inscenizacją

27 października 2021 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów klas 0 oraz klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefiny i Emila Mików. Dzieci – wraz z wychowawczyniami – zostały zaproszone przez uczestników Koła Aktywnych Czytelników na czytanie bajki pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki” połączone z inscenizacją. Po przedstawieniu uczniowie najmłodszych klas chętnie odpowiadali na pytania oraz pozowali do pamiątkowych zdjęć. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekała słodka niespodzianka.

Cieszymy się, że mogliśmy przenieść się do zaczarowanego świata bajek i wywołać uśmiech na twarzach dzieci!

Spotkanie autorskie z Agatą Puścikowską

Młodzież naszego Liceum z koła „Aktywnych Czytelników” wraz z opiekunem panią Barbarą Sojka-Kidoń wzięła udział w spotkaniu autorskim z Agatą Puścikowską – autorką książki „Waleczne z gór”.

W czasie spotkania pani Agata Puścikowska przybliżyła życie i działalność postaci przedstawianych w książce w czasie II wojny światowej a tych co przeżyli również i po jej zakończeniu. Szczególnie odniosła się do Józefiny i Emila Mików. Po spotkaniu nasza grupa miała  możliwość indywidualnej rozmowy z autorką jak również zakupu książki z indywidualną dedykacją aktorki.

 

Foto: Grzegorz Rzepiszczak

Była to wspaniała lekcja historii połączona z koncertem promującym projekt „Ora#Wa Power – Biełaso”  - utwory inspirowane postaciami Józefiny i Emila Mików

Więcej informacji:

https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/spotkanie-autorskie-z-agata-puscikowska-autorka-ksiazki-waleczne-z-gor-oraz-koncert-promujacy-projekt-orawa-power-bielaso/