Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

„W imieniu tych, co nie mówią”

W dniu 5 czerwca naszą szkołę odwiedziła Pani weterynarz Maria Kuczkowicz, która na co dzień zajmuje się pomocą dzikim zwierzętom. Wykład oparty filmem i bardzo szczegółowym komentarzem był poświęcony niedźwiedziowi brunatnemu, który żyje w naszych okolicach jak i w innych częściach świata. Pani Maria w sposób bardzo ciekawy i dogłębny prześledziła z nami roczny cykl życia niedźwiedzi, ukazując jego bytowanie w każdej porze roku. Starała się nam pokazać, że bardzo dużo dzikich zwierząt ginie właśnie przez działalność człowieka, który wtargnął w środowisko naturalne i prowadzi do jego dewastacji. Działanie takie to nie tylko ścinanie drzew lecz także rekreacja, po której w lasach zostaje bardzo dużo śmieci czy resztek jedzenia. Również huczne imprezy plenarne, wybuchy fajerwerków i głośna muzyka maja bardzo negatywny wpływ na otaczający nas świat. Jedynym realnym sposobem ochrony pozostałości dzikiego świata jest edukacja. To ona zmienia świat na lepsze. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu spotkaniom, podnoszeniu świadomości młodego pokolenia uda nam się zachować resztki dzikiej przyrody, a być może nawet poszerzyć jej obszar.

Kiermasz Szkół Ponadpodstawowych

W Jabłonce - 30 maja - w Orawskim Centrum Kultury na Orawie, odbył się kiermasz szkół ponadpodstawowych, który miał na celu przedstawienie oferty edukacyjnej szkół średnich i branżowych. Uczniowie klas ósmych mogli obejrzeć przygotowane przez wszystkich filmiki promocyjne oraz prezentacje. Ponadto każda szkoła miała swoje stoisko, na którym mogła się zaprezentować.

Nasze Liceum i Technikum również przygotowało szczegółową ofertę kształcenia. W ulotkach, które były rozdawane uczniom, można było przeczytać o posiadanych rozszerzeniach, programach, kołach zainteresowań czy wydarzeniach szkolnych. Dodatkowo programiści z Technikum Programistycznego uruchomili aplikację do tworzenia własnych kodów QR, które odsyłały zainteresowanych do danego kanału informacyjnego. Na miejscu  można też było zobaczyć, jak budowlańcy kreślą rysunek techniczny, sporządzają kosztorys, a programiści tworzą na żywo nową animację. Atrakcją dla ósmoklasistów był też ulubieniec programistów - robocik, który poruszał się zdalnie za pomocą przygotowanych kodów. Prócz oferty edukacyjnej uczniowie mogli zasmakować w ciastach i babeczkach przygotowanych przez naszą młodzież, która zawsze jest zaangażowana i gotowa do współpracy. 

Wydarzenie było okazją do podzielenia się doświadczeniem.

Dzień otwarty WIL Politechniki Krakowskiej

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej 11 maja zorganizował Dzień Otwarty, nazywany też Dniem Lądowca. Studenci w tym dniu mieli godziny dziekańskie, a uczniów szkół średnich zaproszono do udziału w tym uczelnianym święcie. Uczniowie naszego Technikum Budowlanego wraz z nauczycielami skorzystali z tego zaproszenia i tak o 7.00 we czwartek wyjechaliśmy z Lipnicy Wielkiej by móc uczestniczyć w wykładzie od 9.30 przedstawiającym ofertę dydaktyczną wydziału i sposób rekrutacji na studia inżynierskie. 

Po wykładzie były przygotowane stoiska z kół wydziałowych i także różne firmy zachęcały do podjęcia pracy w swych szeregach, jak tez firmy przedstawiające swoje mało znane a bardzo interesujące produkty. Można było brać udział w łatwiejszych i trudniejszych konkurencjach, jak np. wyścigi w wózkach dwukołowych (japonkach). Był przygotowany drobny poczęstunek i atrakcje, na których chłopaki spożytkowali swoją energię - elektryczny byk do ujeżdżania, czy dmuchane boisko z tyczkami do gry w nogę. Katedry i instytuty przygotowały zajęcia laboratoryjne.

Wyjazd był okazją do poczucia klimatu uczelni, jej oferty edukacyjnej a także możliwości pracy jakie daje studiowanie budownictwa.

„Łączą nas drzewa”

Dnia 15.05.2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: panią Katarzyną Kulką i panem Adamem Czerwień, wzięli udział w akcji pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która miała na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną przez Lasy Państwowe. W leśnictwie Stańcowa, razem z przedstawicielami lokalnych samorządów i instytucji, posadziliśmy Las Pamięci Jana Pawła II. Taka akcja jest wyjątkowa, ponieważ pokazuje również ciężką pracę leśników, którą wykonują przez cały rok kalendarzowy. Sadząc drzewa, dajemy wyraz wspólnej troski o zwiększanie powierzchni zielonych płuc Ziemi. 

Pożegnanie absolwentów

W dniu 28 kwietnia odbyło się uroczyste pożegnanie klas maturalnych. W tym roku szkolnym szkołę średnią ukończyło 28 uczniów, 17 z liceum i 11 z technikum. Absolwenci w czasie pobytu w szkole średniej chętnie włączali się w życie społeczności uczniowskiej i lokalnej, zapamiętamy ich z tej dobrej strony. Wielu z nich otrzymało wyróżnienia i nagrody za wysokie wyniki oraz pracę na rzecz szkoły. Ostatnie chwile w szkole tegoroczni  maturzyści spędzili w blasku fleszy, uczestnicząc w I gali  "Nagroda dla Absolwenta". Młodsi koledzy z klasy 3b i 4d przygotowali  im naprawdę niesamowite pożegnanie, kreując je na oscarową uroczystość. Oprawa była faktycznie iście Oskarowa. Nie zabrakło pięknej dekoracji oraz oryginalnych kategorii, oklasków, odznaczeń i poczucia wyjątkowości na czerwonym dywanie. Niepowtarzalną atmosferę dopełniła odpowiednia muzyka.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili pan wójt Mateusz Lichosyt oraz dyrektor Centrum Usług Wspólnych pani Marzena Michalak, rodzice, dyrekcja i nauczyciele. W swoich wystąpieniach pan wójt Gminy Mateusz Lichosyt oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej życzyli absolwentom dalszych sukcesów, czy to w podjęciu pracy zawodowej, czy podjęciu nauki na wyższych uczelniach, do czego gorąco zachęcali wiedząc, że jest wśród absolwentów spory potencjał zdolności i  młodzieńczej aktywności. Uczniowie podziękowali za czteroletnią wspólną i efektywną  pracę, która pozwoliła im w sympatycznej a zarazem twórczej atmosferze z powodzeniem ukończyć szkołę. Poczucie dobrego przygotowania pozwala im w pełni optymizmu przystąpić do egzaminów maturalnych.  Życzymy im więc jak najlepszych wyników!