Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Wycieczka do Fakro w Nowym Sączu.

Wycieczka do firmy Fakro  odbyła się 13 czerwca 2024 roku , uczestniczyło w niej 23 uczniów naszej szkoły z klas od pierwszej do trzeciej i trzech opiekunów nauczycieli zawodu przedmiotów budowlanych Pani Aneta Sproch , Pan Mirosław Smoleń i Pan Łukasz Piaskowy. Nasz pobyt w firmie Fakro bezpośrednio wiązał się ze wcześniejszymi ustaleniami przedstawiciela szkoły z pracownikami firmy Fakro, z Olimpiadą Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Krakowie , gdzie ponowiono zaproszenie do Fakro i zaproponowano szkolenie dla naszej szkoły.

Szkolenie odbyło się w naszej szkole i uczniowie uzyskali certyfikaty z montażu okien dachowych , jak i nauczyciele, którzy również brali udział w szkoleniu. Prowadzącym szkolenie był Pan Damian Szuba z firmy Fakro. Wycieczka i program pobytu szkoleniowego w Nowym Sączy przygotowała firma Fakro , obejmował on między innymi prezentację multimedialną „Witamy w firmie Fakro ”sala konferencyjna Inowacje A Następnie odbył się panel HR FAKRO dla Ciebie, kolejnym był panel Fundacji Pomyśl o przyszłości.

Po tych panelach tematycznych udaliśmy się na przerwę kawową. Po przerwie rozpoczęliśmy zwiedzanie zakładu Fakro na specyjalnie do tego celu przygotowanych meleksach, jak i częściowo pieszo. Później udaliśmy się na 1  piętro na salę ekspozycyjną produktów firmy Fakro i nowoczesnych rozwiązań firmy.

Następnie udaliśmy się na obiad który zorganizowała i zasponsorowała firma Fakro, i o 13.20 zakończyliśmy szkolenie i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Uczniowie bardzo byli zadowoleni z tak dobrze i fachowo przygotowanej wycieczki wraz ze szkoleniem tematycznym , co może świadczyć o celowości i potrzebie organizacji takich wycieczek zawodo-znawczych.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Krakowie odbyła się 4 marca 2024 roku, uczestniczyliśmy jako Zespół Szkół w Lipnicy Wielkiej reprezentowani przez dwóch uczniów braci Rafała i Dawida Brenkus wraz z nauczycielem opiekunem. Ci sami uczniowie byli również na olimpiadzie w tamtym roku, jednak w tym roku osiągnęliśmy można powiedzieć największy sukces w dotychczasowej historii startowania w olimpiadach. A mianowicie uczeń Dawid Brenkus zajął 32 miejsce na ponad stu uczestników , którzy do olimpiady przystąpili , jest to o tyle wielki wyczyn że na olimpiadzie jesteśmy praktycznie najmniejszą szkołą i z najmniejszą zwykle reprezentacją osobową. Co nie przeszkadza nam w tym żeby być zauważalni i rozpoznawalni przez organizatorów i władze uczelni Politechniki Krakowskiej.

Na sukcesy uczniów składają się nie tylko ich zaangażowanie i upór , oraz ciężka praca , ale również pomoc , wsparcie i praca nauczycieli naszej szkoły reprezentujących katedrę  przedmiotów zawodowych budowlanych Pani Aneta Sproch , Pan Adam Czerwień i Pan Łukasz Piaskowy. Wspólna praca i parcie do jak najlepszych wyników pokazuje że nasza szkoła ciągle stawia na rozwój i dobro ucznia w kreowaniu przyszłości. Naszym zadaniem jest przygotowanie jak najlepiej do rynku pracy i wypuszczenie ze szkoły jak najlepszych przyszłych fachowców do pracy w zawodach budowlanych.

Marsz na Babią Górę

5 czerwca nasza szkoła wzięła udział w wyjątkowym marszu na Babią Górę, pod nazwą „Babiogórskie Chodniki Niepodległości 1924-2024”. Wydarzenie to miało szczególne znaczenie, ponieważ upamiętniało 100. rocznicę ostatecznego ustalenia granicy na Orawie i włączenia górnej części Lipnicy Wielkiej oraz szczytu „Królowej Beskidów” do Polski. Marsz rozpoczął się w centrum Lipnicy Wielkiej, gdzie uczestnicy zebrali się, aby wspólnie wyruszyć autokarem na Przełęcz Krowiarki, a stamtąd już pieszo czerwonym szlakiem udać się  na szczyt Babiej Góry. Trasa marszu prowadziła przez malownicze tereny Babiogórskiego Parku Narodowego. Uczestnicy mogli podziwiać piękno przyrody, by w końcu dotrzeć na szczyt Babiej Góry, skąd roztaczał się zapierający dech w piersiach widok na Beskidy i Tatry. Biało czerwone flagi dodatkowo podkreślały patriotyczny charakter wyprawy. Marsz ten był nie tylko hołdem dla przeszłości, ale także okazją do integracji społeczności lokalnej i turystów, którzy razem mogli cieszyć się pięknem przyrody i wspólnie celebrować polską niepodległość.

Więcej: https://mieszkancy.lipnicawielka.pl/babiogorskie-chodniki-niepodleglosci-1924-2024-bialo-czerwony-marsz-na-babia-gore/

 

Edukacja z Wojskiem

7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzieli udział w specjalnym szkoleniu przeprowadzonym przez żołnierzy Wojska Polskiego w ramach realizacji programu edukacyjno-obronnego przygotowanego i realizowanego we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. 

Celem szkolenia  było podniesienie świadomości naszej młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz jak zachowac się w sytuacjach kryzysowych.  Szkolenie składało się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pierwszej pomocy. Wiedza została przekazana przez żołnierzy w sposób ciekawy i praktyczny a każdy uczeń który wziął udział w tym szkoleniu otrzymał certyfikat.

"Dzień Lądowca"

23 maja 2024 r. na zaproszenie pani dr Teresy Zych, która współpracuje ze szkołami średnimi z ramienia Politechniki Krakowskiej - wybraliśmy się na Dzień Lądowca. Jest to Dzień otwarty Wydziału Inżynierii Lądowej. Na otwarcie był wykład prowadzony przez Panią dziekan. W laboratoriach prowadzono zajęcia dla uczniów szkół średnich. Poszczególne Katedry i Koła naukowe wydziału prezentowały czym się zajmują. Bardzo dobrze były zorganizowane targi pracy i praktyk, na których było wiele firm - głównie z branży budowlane, ale też przedstawiciele Okręgowej Izby Inżynierowie w Krakowie czy Państwowej Inspekcji Pracy. Na kampusie spotkaliśmy naszych absolwentów, którzy teraz są studentami Budownictwa. W wyjeździe wzięli udział uczniowie Technikum Budowlanego, programiści i kilka osób z liceum.