Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Tegoroczne wzniosłe obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się  w połączeniu z uroczystością wręczenia Nagrody Wójta i Nagrody Dyrektora oraz przyznania nagród jubileuszowych. W  gminnym przebiegu obchodów święta zaangażowani byli również uczniowie ZS Lipnicy Wielkiej, których przedstawicielami byli członkowie szkolnego koła teatralnego pod przewodnictwem pani Aliny Kubackiej oraz pani Jolanty Kuligi. Przygotowane przez naszych wychowanków przedstawienie podzielone zostało na dwa segmenty opowiadające tę samą historię bohaterki  lektury Sofoklesa - Antygony ujętą jednak za pomocą innych środków wyrazu oraz rozgrywającą się w dwóch skrajnie różnych epokach starożytności oraz współczesności. To na pozór niemożliwe do uzyskania połączenie zostało scalone za pomocą zjawiska synkretyzmu. Przedstawienie zostało urozmaicone przeplatającymi się klipami filmowymi dopełniającymi przedstawianą historię, również zastosowane kompozycje dźwiękowe oraz zmieniająca się gra świateł wpłynęły, iż spektakl wywoływał wszechobecne wzruszenie u zaproszonych gości oraz został nagrodzony owacjami na stojąco.

foto: Grzegorz Rzepiszczak

Przygotowanie projektu zajęło jego organizatorom dwa lata, w tym też czasie musieli mierzyć się z różnego rodzaju przeciwnościami takimi jak pandemia COVID -19, która to w znaczny sposób opóźniła jego przedstawienie. W powstawanie spektaklu zaangażowani byli nie tylko nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, ale również technicy czy absolwenci Zespołu Szkół. W tym też miejscu pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu przedstawienia, w szczególności panu Pawłowi Pastwie za obsługę techniczną i wyjazdy w celu nagrania filmów, panu Adamowi Czerwieniowi z uczniami  Technikum za przygotowanie dekoracji oraz wszystkim aktorom, którzy tak wspaniale przedstawili swoje postacie.