Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

Uczniowie na Politechnice Krakowskiej

Kolejny rok z rzędu nasza szkoła uczestniczy w zajęciach z projektu w obszarze Budownictwa w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. W tym roku w czwartkowych zajęciach od 7.30 do 9.00 biorą udział uczniowie z klasy 1 Technikum Budowlanego. Zajęcia mają formę zdalną, tzn. wykładowcy z Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Lądowej prowadzą wykład na kampusie w Krakowie. Za pomocą sprzętu, który został kilka lat temu zamontowany u nich i identyczny u nas w szkole, przekazują treści w czasie rzeczywistym uczniom siedzącym w klasie. Ten projekt edukacyjny zakłada też możliwość wyjazdu uczniów na te zajęcia na uczelnie. Z tej możliwości skorzystaliśmy 27 kwietnia, zabierając dodatkowo uczniów klasy 2db. O 5.15 wyruszyliśmy busem z Lipnicy Wielkiej, by już o 7.00 móc poczuć klimat uczelni.  Zajęcia prowadzone są w sali im. Ciesielskiego od 7.30. Uczestniczyliśmy w ciekawym wykładzie pt. „Co inżynier wiedzieć ma, gdy projektuje drogę szynową, która drga?”, prowadzonym przez pana prof. PK Piotra Kozioła. Pan profesor zaciekawił tematem poruszając dwa główne zagadnienia: dynamiki toru kolejowego i kolei dużych prędkości, które szczególnie przypadły do gustu uczniom.

Po wykładzie koordynator projektu z ramienia PK pani dr inż. Teresa Zych, zabrała nas na zajęcia laboratoryjne, które przygotowała dla nas wraz ze swoimi kolegami z Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych L-2 oraz z Katedry Budownictwa Ogólnego i Fizyki Budowli L-4. Mieliśmy 4 półgodzinne sekwencje zajęć: Beton samozagęszczalny, Fizyka budowli, Polimery oraz Kamień i ceramika. Było trochę teorii, by lepiej zrozumieć zachodzące procesy, przykłady a przede wszystkim ćwiczenia, w które część uczniów bardzo się zaangażowała.

 Około godz. 11.00 ruszyliśmy na miasto. Pogoda do czasu nam sprzyjała, więc mogliśmy pospacerować po Starym Mieście, przyglądając się architekturze.