Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

14 IX - 16 IX 2016 r. - Warszawa

14 ix 16 ix 2016 r warszawa 3 20170322 1950419831''Warszawa da się lubić,
Tu szczęście można znaleźć,
Tutaj serce można zgubić.
Wiadoma rzecz - stolica,
I każde słowo zbędnem,
W ogóle i w szczególe,
I pod każdem innem względem....''

Czy rzeczywiście Warszawa da się lubić?......Na to pytanie mogą odpowiedzieć tegoroczni maturzyści, którzy w dniach 14-16 września poznawali zakątki stolicy naszego kraju.

Dzień pierwszy

Pierwszego dnia tj.14 września, zasiedliśmy w roli kibica na Stadionie Narodowym oraz w roli widza na Sali Sejmowej.
Niezwykle oczarował nas park łazienkowski, gdzie przy grającej ławeczce wysłuchaliśmy utworów Szopena oraz podziwialiśmy Pałac na Wodzie - dawne miejsce spotkań króla Stanisława Augusta z artystami.
Wieczorem wybraliśmy się do teatru Kwadrat na spektakl pt. Ciotka Karola.

Dzień drugi

Drugi dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy wizytą w Telewizji Polskiej. Zwiedziliśmy tam studia telewizyjne oraz zapoznaliśmy się z kulisami pracy nad najciekawszymi programami telewizyjnymi. Mieliśmy okazję wejść do pomieszczeń montażowych programów telewizyjnych, w których montuje się dźwięk, obraz i światło. Kolejnym etapem wycieczki było największe studio Telewizji Polskiej, w którym realizuje się znane programy rozrywkowe. Na koniec udaliśmy się do nowego gmachu, gdzie mieści się muzeum TVP, a w nim m.in. najstarsze kamery telewizyjne, pierwsze scenografie, legendarne postacie z bajek i programów dla dzieci tj. Kulfon, Jacek i Agatka itp.

Podczas spaceru po alejkach parku wilanowskiego mogliśmy podziwiać ogrody w różnych stylach, rzeźby i fontanny. Według zalecenia napisu widniejącego nad główna bramą „ wszystkie smutki i zmartwienia zostawiliśmy przed wejściem a na terenie ogrodu w pełni się relaksowaliśmy i nie myśleliśmy o problemach”.
Z kolei w Muzeum Powstania Warszawskiego przeżyliśmy bogata lekcję historii. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły nam powstańczą rzeczywistość. Urzekła nas ekspozycja muzealna oddziałująca obrazem, światłem, dźwiękiem. Słyszeliśmy wybuchy bomb, świst kul, modlitwy powstańców i fragmenty czytanych listów, a idąc kanałem, chowając się w bunkrze czy oglądając usypane z piasku groby mogliśmy wczuć się w atmosferę tamtych dni. Obejrzeliśmy również film "Miasto ruin" w formacie 3D obrazujący zrujnowaną po wojnie stolicę/
W Centrum Nauki Kopernik czekało na nas wiele naukowych atrakcji.To świat samodzielnego eksperymentowania. To co wyróżnia to miejsce to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin.

Dzień trzeci

Po Warszawie oprowadzał nas sympatyczny przewodnik - pan Piotr, który w ostatnim dniu naszej wycieczki pokazał nam Zamek Królewski, Starówkę, Pałac Prezydencki. Zobaczyliśmy pomniki sławnych Polaków - Józefa Piłsudskiego, Fryderyka Szopena, Zygmunta III Wazy i inne. Udaliśmy się również z wizytą na Grób nieznanego żołnierza gdzie mogliśmy obserwować zmianę warty honorowej.
Pełni wrażeń oraz zadowoleni z pięknej pogody wróciliśmy do domu.

„Trzeba miastu spojrzeć w oczy
Jak w Geniuchny swej oczęta,
Już tej chwili, tej uroczej
Się nie zapomni, się zapamięta.”