Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background

3 X 2014 - „ 63 DNI CHWAŁY ”

a 4 20141010 1775694740Po raz pierwszy w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona bohaterom Powstania Warszawskiego z okazji 70 rocznicy jego wybuchu oraz 75 rocznicy utworzenia struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Scenariusz został przygotowany przez Bogusławę i Krzysztofa Wziątków, którzy byli pomysłodawcami i organizatorami tej uroczystości.

 

 

Program odsłaniał najbardziej krwawą, a zarazem najtragiczniejszą kartę w historii naszego narodu podczas II wojny światowej. Ukazywał ogromne poświęcenie, patriotyzm i najwyższą ofiarę powstańców poniesioną w walce o wolność Ojczyzny. Występ uczniów wzbogaciły filmy, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz pieśni, a także wspomnienia uczestników tamtych dramatycznych wydarzeń. Prezentacje multimedialne unaoczniły ogrom zniszczeń i strat materialnych stolicy oraz niewyobrażalne okrucieństwo i zbrodnie dokonane na niewinnej ludności cywilnej Warszawy. Przywołane wspomnienia świadków i osobiste relacje podkreślały tragizm powstańców oraz ukazywały bestialstwo Niemców, którzy mordując bezbronnych ludzi, dokonali bezprzykładnego aktu ludobójstwa, za który nie zostali po wojnie osądzeni. W partiach narracyjnych podkreślono również osamotnienie walczących i niespełnione nadzieje na pomoc „sojuszniczych” wojsk radzieckich, które stały na drugim brzegu Wisły i bezczynnie przypatrywały się tłumionemu przez Niemców powstaniu.

Piękne i dojrzałe interpretacje wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ukazujące dramat pokolenia Kolumbów, zaprezentowali uczniowie LO – Agnieszka Wziątek i Piotr Matera. Głębokie uczucia patriotyczne wyrazili również w swoich recytacjach  uczniowie gimnazjum : Magdalena Brzana, Katarzyna Smoleń, Michał Wziątek oraz liceum : Kinga Sobczak, Ewelina Murzańska, Agata Smreczak,  Maria Kupczyk, Karolina Wnęk, Dominika Kobylska, Karolina Gjądła, Dominika Symala.

W programie wykorzystano pieśni patriotyczne z okresu II wojny światowej oraz współczesne, które powstały jako hołd złożony Powstaniu Warszawskiemu, wykonane przez zespoły Sabaton, Horytnica oraz solistki A. M. Jopek i N. Sikorę. Uczennica LO Sylwia Stehura wykonała wzruszającą pieśń przy akompaniamencie gitary „Dziewczyna z granatem” . W roli narratorów wystąpili uczniowie: Krystyna Kuliga (gimnazjum) i Dominik Karkoszka (liceum), którzy  przytaczali wstrząsające fakty z okresu sześćdziesięciu trzech dni powstania. Nad techniczną stroną akademii i prezentacjami multimedialnymi czuwał Rafał Bandyk – uczeń liceum. Piękną i wymowną dekorację, rekwizyty i symbole Polski Walczącej w formie emblematów przygotowały:  Kamila Klozyk, Monika Ignaciak, Ewelina Dziubek Aldona Wójciak, Weronika Karkoszka i Katarzyna Piwowarczyk.

Wszystkie elementy składające się na przedstawienie oraz dojrzała postawa uczniów-aktorów podkreślały uroczysty i patriotyczny nastrój, poruszający widzów i wywołujący  głębokie uczucia smutku, zadumy  i refleksji nad sensem poniesionej ofiary.

Warto na koniec przytoczyć jedną z partii narracyjnych scenariusza zawierających słowa Jana Pawła II, które mogą stanowić dla nas ważny testament i jednocześnie przesłanie naszej uroczystości :

 „Choć powstańcy ponieśli militarną klęskę, ich czyn na zawsze pozostanie w narodowej pamięci jako najwyższy wyraz patriotyzmu. Warszawa padła, ale zwyciężyła. Powstanie narodowe zapisało się w historii jako zew patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda. Z tego wynika wolna Rzeczpospolita, wyrasta dla nas kanon wartości i postaw takich jak: umiłowanie ojczyzny, wierność ideałom, zdolność do poświęcenia się dla innych. Te postawy żyją, są obecne wśród nas, wyrażają dbałość o historyczne dziedzictwo”.

 Pamięć o Powstaniu Warszawskim jest składnikiem naszej  narodowej tożsamości.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczniom liceum i gimnazjum biorącym udział w przygotowaniu uroczystości za zaangażowanie. Wasza dojrzała i twórcza postawa jest wyrazem patriotyzmu i przywiązania do wartości narodowych.